Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000Nesoudíme. Pomáháme

Demonstrace

festival Brutal Assault

Město Josefov
Datum pátek 13. srpna 2021

Výstavu jsme postavili za úmorného vedra na náměstí podél komunikace, kudy procházela většina účastníků metalového festivalu. Občas nás osvěžil závan větru, který odpoledne zesílil a několikrát shodil část panelů. Když jsme se snažili je lépe zabezpečit, jeden z kolemjdoucích mániček výhružně procedil mezi vousy: To je znamení, abyste to sbalili a táhli do pr.... Jeho „varování" jsme však zcela ignorovali.

Přišel nás povzbudit muž, který říkal, že byl před dvěma lety v klinické smrti a dostal se na vozíček. Uzdravil se a teď si plní své sny, účast na festivalu je jedním z těch splněných. Po podpisu petice ukázal gestem ruky, že nám drží palce, a řekl: „Chlapi bojujte". Zřejmě už ví své o životě.

Rozhovor s mladým studentem – anarchistou, se stále stáčel k zákonům a jejich uplatňování. Uznal sice, že zákony mají preventivní charakter. „To by tu jinak nebyly", řekl, ale se zákonem, který by chránil nenarozené nesouhlasil. „Jestli děláte jen osvětu, tak to je v pořádku, to bych petici podepsal", řekl. Uklidnili jsme ho, že osvětu děláme, ale že bychom chtěli i ty zákony. S tím nesouhlasil, ale poděkoval za zajímavý rozhovor, vzal si letáček a s úsměvem odešel.

Mladá žena ze skupinky Moraváků vyprávěla o svém těžkém dětství, díky kterému ona ani její sestra nechtějí mít děti. Kdyby otěhotněla, řešila by to potratem. Dlouhovlasý muž stojící vedle ní s jejím názorem nesouhlasil, ale nelze, podle něj, potraty zakázat zákonem. Bylo by prý dobré, místo svolávání k petici např. rozdávat kondomy. Načež odešel do auta a vrátil se s celým balením, které pak vyložil na stolek k peticím. Spočítal je a prohlásil: „Tolik dětí dnes zachráníte". Kolik toho měl už vypito a vykouřeno nevíme, ale střízlivý rozhodně nebyl...

Nicméně zmíněná žena střízlivá byla a rozvinula se vážná debata na známá a neméně vážná témata: Moje tělo, moje volba, co když je žena znásilněna, jsou plné děcáky, atd...

Randy Alcorn, Americký spisovatel: „Dát dítě k adopci je pozitivní alternativa, při níž se lze vyhnout zodpovědnosti za výchovu dítěte a zároveň zachránit život a učinit šťastnou jednu rodinu. Je tragické, že je tato možnost tak málo využívána..., a dokonce i málo nabízena jako alternativa potratu".

Fotografie