Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000Nesoudíme. Pomáháme

Demonstrace

Slovanské gymnázium

Město Olomouc
Datum úterý 8. června 2021

Souhrn: Den plodný na výživné reakce s aktivní opozicí.

Útvar a umístění: Přímá linie na chodníku u hlavní silnice krytá levým křídlem fakulty.

Úřady: Nic.

Počasí: Příjemné bez větru.

Reakce: Moře diskusí s omladinou i dospělými, s děvčaty nejčastěji na téma, komu patří děloha. Slečna studentka z pedagogické fakulty byla námi prezentovanými názory natolik pohoršena, že jala na chodník přilepovat pseudofeministická moudra. Přes její citové pohnutí se mi podařilo s ní rozvinout věcnou debatu. Snažil jsem se jí (i ostatním) vysvětlit, že její vlastnictví rozmnožovacích orgánů nezpochybňuji, ale že jejich obsahem může být jiná lidská bytost, což si žádá jistou opatrnost s jejich zacházením.

"Tohle není desátý týden," komentuje paní panel. "A jak to víte?" ptám se. "Já jsem gynekolog," paní na to. "Hm, a kolik jste jich vyndala?", ptám se, přiznávám, lehce neurvale. "Nevím, hodně." "To je smutný..." "No, to je," souhlasí paní a pokračuje v chůzi. A já se jen divím - proč to tedy dělá, když sama vidí, že je to smutné? Technická: někdy jsou rozpory typu: "Tohle není desátý týden" dané tím, že doba těhotenství se nerovná stáří dítěte. Podle zvyklostí v celém světě se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace a k oplodnění vajíčka dochází asi 14 dní po té.

"Super osvěta!", prohlásil student. A že je rád, že se dnes o potratech mluví, protože jinak se o tom nemluví vůbec. V průběhu rozhovoru s ním přišla ženská a chlubila se čtyřmi potraty. Odcházejíc volala: "Miluju vraždu!" Upřímnosti si ceníme, ale vždy překvapí. Pro mladíka to byl ale šok, skoro nevěřil vlastním uším.

"Zabíjet lidi se nemá, že né, paní?, oslovuji starší dámu se zvláštním pohledem upřeným na panely. "Jsem historička a jsem zděšena vaší argumentací!" "Tak mě v tom případě děsí, že vy jako historička musíte vědět, kolik důvodů a výmluv si lidi k zabíjení lidí v dějinách vymysleli, a přesto se zabíjením jedněch souhlasíte."

Kolega si naběhl na vidle, když oslovil od pohledu milou dívku: "Ano, zabít, s tím souhlasím," řekla asertivně s úsměvem, hodila copem a přešla ulici.

Pak pozval mladou ženu k petici, a když pochopila o co jde, řekla: "Jsem doktorka a něco o tom vím a nesouhlasím s vámi. Myslím, že žena má právo se rozhodnout." "Rozhodnout se zabít někoho jiného?", ptá se jí kolega. "Ano, zabít plod." "Ale i to je přece člověk." "Ano, s tím souhlasím," překvapivě uznává lékařka.

Delší rozhovor student uzavřel tím, že si moc váží, že s ním diskutuji, že je to moc fajn a vzácné, že ho nepošlu někam.

Statistika: Akce trvala od 10.15h do 16.15h, panely vidělo asi 2 500 lidí.

Rozdáno 8 modelů, 120 letáků. 27 podpisů.

Fotografie