Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

nám. Jiřího z Poděbrad

Město Praha
Datum středa 6. ledna 2021

Souhrn: Místo dobré a lidi se zastavovali. Prý sníh za krkem je lepší než déšť.

Útvar a umístění: Akce formou velkého petičního stánku u výstupu z metra.

Úřady: Strážníci na udání, a nebylo jen jedno. Samozřejmě chtěli povolení k záboru. Citoval jsem petiční zákon, že k petici není třeba žádat úřad. Strážník souhlasil, ale citoval též, že se nesmí bránit průchodu. Musel jsem jej upozornit, že cituje špatně, neboť zákon říká, že nesmí dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel. Krom toho, ani průchodu nebráníme, to bychom byli proti sobě. Jednání proběhlo v klidu; jen bych se rád někdy dozvěděl, jestli mě ti strážníci zkoušejí nachytat na mé neznalosti, nebo jsou sami neznalí.

Počasí: Husté mokré sněžení po většinu dne.

Reakce: Ukázalo se, že na náladu lidí sněžení působí líp, než pršení, byť výsledek je týž. Mnohem víc vnímali panely než v minulých dnech a i hojněji diskutovali.

Ale třeba jedna holka místo diskuse kopla vší silou do stánku a hned odkráčela mokrou loukou...

"To je jak u blbejch na dvoře, takových zabitých dětí!", pravil noblesně oblečený pán. "Vždyť je to jak za Hitlera... Aha, proto tu máte ten haknkrajc..." Je zajímavé, že někoho ta souvislost napadne sama od sebe a pro jiné je to srovnání na pěst.

Milý byl rozhovor s medikem ze Slovenska; názorově byl na naší straně a hledal argumenty pro debaty se spolužáky.

Pro mnohé místní je "Jiřák" asi nějaké posvátné a kulturně kultovní místo, protože nerozporovali to, že stánek jest, ale že jest právě na "Jiřáku". I jedna socioložka kritizovala fakt, že jsme si vybrali dnes toto působiště a naléhala, abychom se zaměřili na muže. Nesouhlasím, v tomhle "byznysu", pro některé osoby byznysu bez uvozovek, jedeme všichni, společnost jako celek.

Statistika: Akce trvala 11h do 16.30h, kolemjdoucích asi 2 300.

Rozdány 2 modely, 50 letáků. 14 podpisů.

Fotografie