Čekáte-li nečekaně dítě — volejte 800 108 000

Petiční stánek

MHD Strašnická

Město Praha
Datum úterý 5. ledna 2021

Souhrn: Stejná matematika jako včera: Lockdown + blbé počasí = bída. Až podvečer se něco začalo dít...

Útvar a umístění: Akce formou velkého petičního stánku na trojúhelníkovém plácku mezi autobusy, tramvají a výstupem z metra.

Úřady: Úředník Prahy 10 si na nás zavolal strážníky a zpočátku jednání se držel opodál. Ti za námi přišli s myšlenkou, že jsme na soukromém pozemku, prý Dopravního podniku a nemáme jeho souhlas. "Né že by na vlastníkovi v této věci záleželo, neboť se jedná o veřejné prostranství. Ale nemáte pravdu, vlastníkem pozemku je Hl. město Praha a svěřený je do péče místní m. části. V tu chvíli přikročil úředník a pravil: "No jo, maj pravdu." Strážníci ještě zavolali svému veliteli a ten se jich zeptal, jestli stánek překáží tramvajím nebo autobusům. Odpověděli mu, jsme to postavili tak mazaně, že nebráníme vůbec ničemu. Tím "kauza" skončila.

Počasí: Mrholení se střídalo s deštěm a s občasnou pauzou, aby to nebylo tak jednotvárné. Hydrometeorologové ve svých předpovědích na tento týden selhali, kdybychom věděli, co nás čeká za počásko, asi bychom ani nevyjeli.

Reakce: Dost bylo těch, kteří se vyjádřili v tom smyslu, že by petici podepsali, kdyby byla za zvířátka, ale lidí je dost. Toto sice slýcháme často, ale zde to bylo koncentrované. Kolega si povzdechl: "Kdyby znali naše kočky, vykopli by je na měsíc a ne psali petici."

Starší paní si s námi dlouze popovídala a pak řekla, že je moc ráda, že nás potkala, že je dnes vzácnost potkat normální lidi. Hezky nám tím zalichotila; i pro nás je vzácné, potkáme - li někoho, kdo nad námi nepozvedá obočí...

Paní: "To vám podepíšu, jsem pěstounkou vlastních vnoučat. Ale feťačky by se měli podvazovat!" To jsem raději nekomentoval, našeho tématu se to netýká, ale jsem osobně proti násilí páchanému proti člověku, jež násilí nepáchá.

Slečna stála dlouho opodál a sledovala, jak asi 3 lidi podepisují petici. Pak se nás přišla zeptat, jestli mám dělohu. Odmítl jsem na tuto manipulaci naskočit a sdělil jsem jí, že jestli váhá, jestli jsem pohlaví 36. nebo 52., tak mě to jakožto nositele pohlaví mužského ponižuje, nebo pokud je si mé biologické podstaty vědoma, a chce mi kvůli pohlaví upírat právo názor mít a veřejně jej hlásat, tak mě to mrzí ještě víc. A byla z toho nádherně věcná a debata, se slečnou jsme se rozloučili v dobrém a měli jsme dojem, že byla ve svých názorech posunuta. Takové chvíle nám dávají tomu zmrzání a jiným potížím smysl.

Statistika: Akce trvala od 11h do 16.30h, kolemjdoucích asi 1 300.

Rozdány 4 modely, 40 letáků. 8 podpisů.

Fotografie